Co zawiera stacja meteorologiczna?

Obserwacje pogody prowadzone są od dawna. Pomiar określonych parametrów pozwala nam na wyciągnie odpowiednich wniosków i przewidywanie pogody. Stacja meteo jest miejscem, w którym wykonuje się pomiary meteorologiczne. Dowiedzmy się na temat stacji meteo nieco więcej.

Budowa

Każda stacja meteorologiczna ma tak zwane poletko pomiarowe, które określa się również mianem ogródka meteorologicznego. Jest to trawiasty obszar, który ma powierzchnię 15×15 metrów. To właśnie na terenie poletka montuje się przyrządy meteorologiczne. Najbardziej podstawowy zestaw przyrządów pomiarowych to klatka meteorologiczna, w której znajdują się:

– komplet termometrów;

– wiatromierz;

– deszczomierze;

– heliograf.

Czasami stosowane są również przyrządy, które pozwalają na prowadzenie pomiarów promieniowania słonecznego.

Co mierzy się w stacji meteorologicznej?

Stacja meteo zawiera wyposażenie, które pozwala na prowadzenie pomiarów:

-temperatury;

– wilgotności powietrza;

– ciśnienia powietrza;

– wysokości opadu atmosferycznego;

– czasu nasłonecznienie;

– widzialności.

Jeśli chodzi o pomiar temperatury, to mierzy się na dwóch wysokościach: na wysokości dwóch metrów nad poziomem gruntu, a także na wysokości pięciu centymetrów nad poziomem gruntu. Wilgotność powietrza mierzona jest również na wysokości dwóch metrów.

Jak często normuje się przyrządy pomiarowe?

Co zawiera stacja meteorologiczna?Aby pomiary były wiarygodne, niezbędne jest normowanie stosowanych urządzeń. Najczęściej robi się to raz na kilka lat. Porównuje się je wówczas z przyrządami wzorcowymi, które są nieeksploatowane. Dzięki temu wolne są od przekłamań, które wynikają ze zużycia urządzenia.

Kto obsługuje stację meteo?

Obsługą stacji meteorologicznych zajmują się fachowcy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby obsługiwać tego rodzaju urządzenia.

Obserwacje pogody pozwalają przewidzieć wiele zjawisk atmosferycznych. To dzięki nim możliwe jest na przykład wydawanie komunikatów ostrzegających przed silnym wiatrem czy intensywnymi opadami deszczu. W efekcie osoby zamieszkały na terenach objętych ostrzeżeniami mogą spróbować się przygotować do tego, co może się przydarzyć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.